Print Friendly, PDF & Email

PORT POKAŻE MIKROKRYSZTAŁY NA WROCŁAWSKIEJ GIEŁDZIE MINERAŁÓW

W dniach 23-24 lutego 2019 we Wrocławskim Centrum Kongresowym obejrzeć będzie można wyjątkową wystawę zdjęć „Mikro i Nano Świat Minerałów” autorstwa Piotra Kenisa, inżyniera procesu z Laboratorium Mikroskopii Elektronowej oraz Analiz Materiałowych i Geologicznych w PORT. Celem wystawy, będącej częścią 72. Wrocławskiej Giełdy Minerałów, Skamieniałości i Wyrobów Jubilerskich, jest pokazanie możliwości naszego laboratorium i poszerzanie wiedzy o mikroskopii skaningowej.

Minerały popularne i mało znane
Na wystawie będzie można zobaczyć zdjęcia różnych minerałów, zarówno powszechnie znanych, jak i rzadko występujących, wykonane w skali mikro i nano z użyciem mikroskopu skaningowego Quanta 650 FEG. Pokazują one m.in.: różne formy krystalizacji kuprytu (tlenku miedzi), markasyt, stilbit, chamozyt (szamozyt) czy wanadynit. Oprócz zdjęć prezentowanych na wydrukach, zwiedzający mogą też obejrzeć prezentację multimedialną ze zdjęciami innych minerałów: malachitu, uwarowitu, allanitu, pirytu, galeny, barytu, fluorytu i natrozipeitu.

microcrystals - P. Kenis gallery 03

Zdjęcia w 3D i stoisko dydaktyczne
Wiele z prezentowanych zdjęć zostało przygotowanych w wersji trójwymiarowej i będzie je można oglądać przez okulary 3D. Wystawie towarzyszyć będzie stoisko dydaktyczne, na którym autor zdjęć będzie opowiadał zainteresowanym o sfotografowanych minerałach, metodzie obrazowania za pomocą mikroskopu skaningowego oraz swojej pracy w PORT. Wystawa będzie czynna w sobotę i niedzielę w godzinach otwarcia Giełdy, tj. od 10.00 do 18.00.

microcrystals - P. Kenis gallery 01

Geolog w PORT
Piotr Kenis z wykształcenia jest geologiem, szczególnie zainteresowanym minerałami, które są tematem przygotowywanej wystawy. Na co dzień zajmuje się preparatyką i badaniem w mikroobszarze rud miedzi, a także próbek nie związanych z geologią. Ponadto interesuje się minerałami ciężkimi w lessach – jest to temat realizowanej przez niego pracy doktorskiej.

Usługi laboratorium
Laboratorium Mikroskopii Elektronowej oraz Analiz Materiałowych i Geologicznych (LME) w PORT Polskim Ośrodku Rozwoju Technologii, wyposażone w nowoczesną aparaturę badawczą, świadczy usługi w zakresie analiz mikroskopowych w mikro- i nanoobszarach oraz wykonuje specjalistyczne ekspertyzy materiałowe. Realizuje ono zarówno projekty badawcze, jak i zlecenia komercyjne.

Więcej informacji:
Link do wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/events/524403334715481/
Profil organizatorów na FB: https://www.facebook.com/Wroc%C5%82awska-Gie%C5%82da-Minera%C5%82%C3%B3w-Skamienia%C5%82o%C5%9Bci-i-Wyrob%C3%B3w-Jubilerskich-420429044715876/
Laboratorium Mikroskopii Elektronowej oraz Analiz Materiałowych i Geologicznych: https://www.port.org.pl/pl/laboratorium/laboratorium-mikroskopii-elektronowej/

Print Friendly, PDF & Email
Autor: Bartosz Solarewicz, Opublikowano: 21.02.2019
plusfontminusfontreloadfont