Print Friendly, PDF & Email

PORT I POLSCY STUDENCI SPOTKAJĄ SIĘ W OKSFORDZIE

W dniach 15-16 lutego 2019 na Uniwersytecie w Oksfordzie odbędzie się 12 Kongres Polskich Stowarzyszeń Studenckich w Wielkiej Brytanii. Reprezentacja PORT weźmie udział w tym wydarzeniu, organizując warsztaty dla uczestników i pokazując, dlaczego nasza firma może być dla nich atrakcyjnym miejscem pracy.

Głównym celem tego wydarzenia jest integrowanie społeczności polskich studentów, uczących się na uniwersytetach w Wielkiej Brytanii, oraz zachęcanie ich do powrotu do ojczyzny po studiach. Z tego względu, partnerami imprezy zostają firmy, które chcą przekonać młodych, utalentowanych ludzi, że Polska ma im sporo do zaoferowania. Ciekawą pracę, międzynarodowe środowisko, nowoczesne wyposażenie i atrakcyjne wynagrodzenie można dziś znaleźć w PORT i wielu innych firmach w naszym kraju.

Czym jest Kongres w Oksfordzie?
Kongres to odbywająca się w Wielkiej Brytanii coroczna polska konferencja studencka, która zrzesza członków wszystkich polskich stowarzyszeń studenckich w tym kraju. Pierwsza edycja odbyła się w 2007 roku w Oksfordzie. W późniejszych latach Kongres był organizowany na różnych uczelniach, m.in. w Cambridge. W tym roku wydarzenie wróci do Oksfordu za sprawą Oxford University Polish Society, które organizuje kongres wspólnie z The Federation of Polish Student Societies in the United Kingdom.

Na Kongres składa się pięć głównych elementów:

  • Przemówienia głównych mówców, kształtujące debatę wśród polskich studentów w UK
  • Dyskusje panelowe z przedstawicielami polskiej polityki, biznesu i sztuki
  • Warsztaty z młodymi polskimi specjalistami, umożliwiające rekrutację studentów
  • Sesje networkingowe podczas przerw kawowych i przerwy lunchowej
  • Imprezy integrujące społeczność studentów i specjalistów z Polski

Celami Kongresu są:

  • Integracja studentów i tworzenie sieci kontaktów między stowarzyszeniami
  • Rozwój kariery i otwieranie polskim studentom w UK drogi powrotu do Polski
  • Pomoc polskiemu biznesowi w odnajdywaniu talentów wśród studentów w UK
  • Integracja międzypokoleniowa studentów i absolwentów brytyjskich uczelni

„Zawsze łączyć”
Kongres od samego początku pełni funkcję platformy integrującej polskich studentów w Wielkiej Brytanii, co jest o tyle ważne, że są oni rozrzuceni pomiędzy 30 uniwersytetów w Anglii, Szkocji i Walii. Kongres daje im możliwość budowania sieci kontaktów wśród osób, które dzielą z nimi doświadczenie studiowania za granicą, oraz przedstawicieli polskiego biznesu, polityki i kultury. Tegoroczne motto tego wydarzenia brzmi „Zawsze łączyć”; organizatorzy chcieliby, aby kongres jednoczył ludzi z wielu środowisk, reprezentujących odmienne poglądy, różne dziedziny wiedzy czy życiowe historie.

PORT na kongresie
PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii zaprezentuje się podczas kongresu na kilka sposobów. W piątek jego pracownicy poprowadzą w college’u Christ Church prezentacje i warsztaty, na które mogą zapisać się uczestnicy. W sobotę od rana w Examination Schools można będzie porozmawiać z przedstawicielami PORT na stoisku w Sekcji Karier, a o 15.00 dr Adam Junka będzie reprezentował PORT podczas panelu dyskusyjnego „Generation C: Young Professionals of the Congress”.

Warsztaty i prezentacje PORT:
„Wszystko jest kwestią czasu i skali – parę słów o tym, jak drobnoustroje rządzą naszym życiem”
dr Adam Junka, Kierownik Laboratorium Mikrobiologii

Mniej więcej w połowie XIX wieku ludzie zaczęli uważać, że są najważniejszym gatunkiem istot na Ziemi. Na swej ewolucyjnej drodze stawiali czoła wilkom, lwom i niedźwiedziom, a od wynalezienia broni palnej czynili to niezwykle efektywnie, prowadząc do znacznego przetrzebienia populacji tych dużych drapieżników. Minęło zaledwie pół stulecia, a ludzkość zaczęła zdawać sobie sprawę, że prawdziwy konkurent do miana korony stworzenia jest tak mały, że nie widać go gołym okiem i rozmnaża się tak szybko, że nie można go skutecznie usunąć. Mikrob – to on okazał się prawdziwym królem biosfery.
Rozwój doświadczalnych metod analitycznych przesunął punkt równowagi jeszcze dalej. Obecnie zaczynamy zdawać sobie sprawę z faktu, że toczący się bój nie jest walką równorzędnych sparingpartnerów i że nic nie jest w stanie powstrzymać drobnoustrojów w ich tryumfalnym pochodzie w kierunku dominacji.

„Wykorzystanie nowoczesnych technik badawczych w charakterystyce fizykochemicznej materiałów”
dr hab. inż. Alicja Bachmatiuk, Lider Obszaru Materiały Specjalne
Warsztat przedstawiać będzie możliwości nowoczesnych technik pomiarowych dostępnych w PORT do badania właściwości materiałów. Podkreślona zostanie istota kompleksowego badania materiałów, zawłaszcza mikro- i nanorozmiarowych, dla ich późniejszych zastosowań w życiu codziennym. Uczestnicy będą mogli zapoznać się z metodami pracy naukowców oraz rodzajami badanych materiałów. Dodatkowo przedstawione zostaną badania pokazujące współpracę z przemysłem oraz tematykę obecnych projektów naukowych dotyczących inżynierii materiałowej.

„Kompetencje innowacyjności czyli o pięciu kluczowych elementach innowacyjnego działania”
Beata Bocian, HR Business Partner
Dlaczego w większości ogłoszeń o pracę znajduje się magiczna fraza „poszukujemy osoby kreatywnej, potrafiącej współpracować w zespole”?
Żyjemy w czasach sprzyjających innowacyjności, kreatywności i współpracy. Pracodawcy poszukują kandydatów, którzy posiadają umiejętność tworzenia i wprowadzania w życie innowacyjnych pomysłów. Dlaczego jednym przychodzi to łatwiej niż innym? Innowacyjność. Z czego się składa? Czy można ją sobie przyswoić?
Na te i inne pytania odpowiemy sobie na interaktywnych warsztatach, poświęconych kluczowym elementom innowacyjnego działania.

Więcej o:
Kongresie: https://www.polishcongress.com
Laboratorium Mikrobiologii: https://www.port.org.pl/pl/laboratorium/laboratorium-mikrobiologii/
dr Alicji Bachmatiuk: https://www.port.org.pl/pl/staff_trusted/dr-hab-alicja-bachmatiuk/

Print Friendly, PDF & Email
Autor: Bartosz Solarewicz, Opublikowano: 06.02.2019
plusfontminusfontreloadfont