Podróż w czasie do PORT-u

Print Friendly, PDF & Email

Podróż w czasie do PORT-u

Polski Ośrodek Rozwoju Technologii

W sobotę, 25 sierpnia br., odbędzie się w Kampusie Pracze Polskiego Ośrodka Rozwoju Technologii PORT niezwykła podróż w czasie, przybliżająca historię zabytkowego kompleksu oraz działalność badawczo-rozwojową ośrodka. W tym dniu uczestnicy spaceru poznają 100 lat historii tego miejsca, które przyciąga swoją magią i wyjątkowością.

Kompleks ceglanych budynków, zatopionych w zieleni parkowej, jest dzisiaj siedzibą PORT Polskiego Ośrodka Rozwoju Technologii. To miejsce zachwyci każdego, kto po raz pierwszy przekroczy bramę przy ul. Stabłowickiej 147 – wysokie, rozłożyste platany, ciche alejki wijące się wokół stuletnich budynków i wciąż zachowane perełki dawnych mistrzów architektury:  Karla Klimma, Richarda Plüddemanna oraz Maxa Berga i Georga Müllera. Niezwykłości i pikanterii dodaje fakt, że dzisiaj w tych budynkach znajdują się nowoczesne laboratoria, pracują znani i cenieni naukowcy oraz prowadzone są liczne badania nano- i biotechnologiczne.

Podczas wędrówki uczestnicy spaceru poznają początki tego miejsca oraz dowiedzą się jaką rolę pełni dzisiaj, jako miejsce spotkań naukowców, przedsiębiorców oraz globalnych partnerów sektora innowacji i technologii. Goście będą mieli okazję zobaczyć niedostępne na co dzień dla zwiedzających laboratoria, wśród nich udostępnione będą m.in. pomieszczenia, w których codzienne materiały takie jak papier, ołówki, naturalne tkaniny są zabronione. To laboratoria typu clean room o kontrolowanych parametrach środowiskowych, w szczególności pod kątem zanieczyszczeń typu: pył, kurz, bakterie, opary chemiczne, ale także rodzaju światła, kierunku przepływu powietrza, temperatury oraz ciśnienia.

Innym punktem spaceru będzie również – nieznany dotąd wielu Wrocławianom – budynek sławnego architekta Maxa Berga. To budowla, którą Berg, przy udziale Georga Müllera, zaprojektował w 1912 r. w kompleksie ówczesnego Domu Opieki w Praczach Odrzańskich. Budynek autorstwa jednego z najwybitniejszych wrocławskich twórców, to trójskrzydłowy obiekt, na planie literu „u”, z arkadami i werandami na zamknięciu bocznych skrzydeł, a jego kształt zapowiada ceglany modernizm lat dwudziestych. W tamtych czasach służył jako szpital dla kobiet chorych na epilepsję.

Aby wziąć udział w spotkaniu należy wcześniej zarejestrować się na stronie Wrocławskiego Centrum Akademickiego, który jest pomysłodawcą projektu pn. „Akademicki Wrocław”. To cykl spacerów, podczas których można zobaczyć mało znane zakamarki oraz najwspanialsze miejsca wrocławskich uczelni i instytutów badawczych, uczelniane zbiory, muzea, rzadko udostępniane zwiedzającym miejsca.

Serdecznie zapraszamy!

Termin: 25 sierpnia 2018 r.
Godzina: 10.00 – 12.00
Rejestracja: http://bit.ly/2w551xk

Print Friendly, PDF & Email
Autor: Klaudia Piątek, Opublikowano: 16.08.2018
plusfontminusfontreloadfont