NOC LABORATORIÓW 2019 W ŁUKASIEWICZ – PORT

Print Friendly, PDF & Email

NOC LABORATORIÓW 2019 W ŁUKASIEWICZ – PORT

Tajemnice i zagadki – to w skrócie propozycja naszego instytutu na Noc Laboratoriów (sobota 19 października, od godz. 17.00). Siedziba Łukasiewicz – PORT przemieni się na jeden sobotni wieczór w miejsce zbrodni do rozwikłania, zamknie uczestników w pułapce, z której trzeba się uwolnić i da szansę odkrywania tego, co zwykle niewidzialne. Zapisy ruszają w sobotę 5 listopada o 12.00.

Propozycje instytutu zostały tak pomyślane, by dać chętnym szansę nie tylko na obejrzenie niedostępnych zwykle laboratoriów, ale też by mogli oni sami użyć aparatury technicznej do rozwiązywania zagadek i odkrywania tajemnic. Ci, którzy zapiszą się na pieczołowicie przygotowane atrakcje, przekonają się, jak ciekawa i pożyteczna może być nauka. Nasz instytut co roku odwiedzają ludzie w różnym wieku, których łączy to, że są ciekawi możliwości nowoczesnych technologii.

GALERIA ZDJĘĆ Z WYDARZENIA NA KOŃCU ARTYKUŁU.

Oto szczegóły przygotowanych punktów programu:

ESCAPE LAB (Laboratorium Funkcjonalnych Materiałów Luminescencyjnych)
Witaj w Chemicznym Escape Labie, w którym były prowadzone niewyjaśnione jak dotąd badania. Czy zdołasz się z niego wydostać, nim upłynie czas i zostanie ono nieodwracalnie skażone? Gdzie szukać pomocy w rozwiązaniu zagadek? Czy pomoże alchemia, magia czy może wsparcia można szukać w układzie okresowym pierwiastków? Czy może wybitni chemicy podpowiedzą Ci prawidłową odpowiedź? Nie wahaj się spytać o Radę Marii Skłodowskiej-Curie! Przed uczestnikami postawiony zostanie szereg zadań, które będą musieli rozwiązać, aby wydostać się z pomieszczenia (laboratorium alchemika). Chemiczny Escape Labie przygotowany przez Pracownie Materiałów Luminescencyjnych pozwoli bawić się chemią i chemicznymi zagadkami, a przy okazji sprawdzić swoją spostrzegawczość oraz chemiczną wiedzę.
Godziny: 17.00-18.00
18.30-19.30
Czas trwania: około 60 min
Miejsce: bud. 3, pom. 4.20, 4.20a, 2.21
Forma: warsztat
Limit miejsc: 6 osób w grupie
Wiek uczestników: min. 14 lat
Zapisy: https://evenea.pl/event/lukasiewicz-port-escapelab/


KRYMINALNE ZAGADKI PORT (Laboratorium Materiałów Polimerowych)

W laboratorium znaleziono zamordowanego dyrektora ŁUKASIEWICZ – PORT. Policja zatrzymała sześciu podejrzanych, lecz śledztwo utknęło w martwym punkcie. Wcielcie się w pracowników laboratorium i pomóżcie rozwiązać zagadkę morderstwa. W celu odkrycia prawdy, zabezpieczcie dowody zbrodni i poddajcie je odpowiednim analizom. W drodze do celu pomogą wam doświadczeni naukowcy oraz laboratoria wyposażone w odpowiednią aparaturę badawczą. Sprawdźcie swój zmysł detektywistyczny i nie pozwólcie wymknąć się sprawcy.
Godziny: 17.00-19.00
19.30-21.30
Czas trwania: około 120 min
Miejsce: bud. 3, pom. 2.44, 2.43, 5.10, 2.45
Forma: warsztat
Limit miejsc: 6 osób w grupie
Wiek uczestników: min. 15 lat
Zapisy: https://evenea.pl/event/lukasiewicz-port-kryminalnezagadkiport/


NA TROPIE NIEWIDZIALNEGO (Laboratorium Mikroskopii Elektronowej)

Jak wiadomo, nieodłącznym narzędziem prawdziwego detektywa jest lupa. Jednak kto chce odkrywać to, co niewidoczne, musi czasem użyć potężniejszych narzędzi. Takimi urządzeniami są mikroskopy elektronowe. Dzięki nim odkryjecie niewidzialny świat detali w mikro- i nanoskali. Zobaczycie zaskakujące obrazy rzeczywistości i zmienicie zdanie o tym, jak wygląda świat – i to w trzech wymiarach. Zostańcie mikroskopowymi detektywami. Zobaczcie z nami niewidzialne!
Godziny: 17.30-18.15
18.30-19.15
19.30-20.15
Czas trwania: około 45 min
Miejsce: bud. 3, pom. -1.31, 0.27
Forma: pokaz, wykład, wystawa
Limit miejsc: 8 osób w grupie
Wiek uczestników: min. 8 lat
Zapisy: https://evenea.pl/event/lukasiewicz-port-natropieniewdzialnego/


TECHNICZNE TAJEMNICE PORT (Dział Wsparcia Infrastruktury Badawczej)

Czy wiesz, że laboratoria to nie tylko mikroskopy, menzurki i pipety? Aby naukowiec miał odpowiednie stanowisko pracy, konieczna jest rozbudowana i skomplikowana infrastruktura techniczna. Jeśli chcesz zobaczyć jej małą cząstkę, zapraszamy Cię do odkrywania technicznych tajemnic PORT podczas Nocy Laboratoriów. Zobaczysz jak produkuje się ultraczystą wodę dla potrzeb laboratoryjnych (sam zmierzysz jej parametry), zobaczysz kotłownię technologiczną (spróbujesz wyregulować palnik gazowy o mocy 1,5 MW), a podczas wizyty w jednej z central wentylacyjnych dowiesz się, skąd w laboratoriach bierze się powietrze o odpowiedniej temperaturze i wilgotności.
Godziny: 17.30-19.00
19.30-21.00
Czas trwania: około 90 min
Miejsce: bud. E, bud. 3, pom. -1.50, 1 piętro
Forma: pokaz
Limit miejsc: 10 osób w grupie
Wiek uczestników: brak wytycznych
Zapisy: https://evenea.pl/event/lukasiewicz-port-technicznetajemniceport/

 

GALERIA:

Print Friendly, PDF & Email
Autor: Bartosz Solarewicz, Opublikowano: 08.10.2019
plusfontminusfontreloadfont