Noblista ekspertem ŁUKASIEWICZ – PORT
Laureat Nagrody Nobla z fizyki w roku 2014, prof. Shūji Nakamura, został pierwszym członkiem międzynarodowego panelu ekspertów Materials Science & Engineering Center instytutu ŁUKASIEWICZ – PORT. Noblista pomoże w wyborze najlepszych liderów Grup Badawczych tworzonych w Instytucie oraz będzie oceniał ich pracę.
Dla inicjowanych w instytucie badań kluczowe znaczenie ma to, jacy naukowcy zostają liderami nowotworzonych międzynarodowych Grup Badawczych. Pierwszym zadaniem panelu zewnętrznych ekspertów, najlepszych specjalistów w branży, jest ocena kompetencji kandydatów na stanowiska Principal Investigator (lidera Grupy Badawczej) oraz planu badań i perspektyw rozwoju, które mogą oni wnieść do Instytutu. Takiej oceny pierwszych kandydatów na stanowiska Liderów Grup z obszaru biotechnologii dokonał już w grudniu panel zewnętrznych ekspertów działający w Łukasiewicz – PORT na potrzeby Centrum Biotechnologii. Oba panele eksperckie – dla inżynierii materiałowej i biotechnologii – będą również cyklicznie oceniały postępy i efekty prac Grup Badawczych. Nawiązanie współpracy z profesorem Nakamurą stwarza dla Łukasiewicz – PORT realną możliwość rekrutowania najlepszych naukowców z zagranicy w obszarze inżynierii materiałowej oraz właściwej oceny efektów ich pracy z perspektywy nauki światowej.
Shūji Nakamura jest profesorem inżynierii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Santa Barbara w USA. Jest pionierem w zakresie badań nad technologią półprzewodników wytwarzających światło, w tym diodami elektroluminescencyjnymi (LED). W poszukiwaniu taniego źródła światła białego (jako mieszanki światła czerwonego, zielonego i niebieskiego), wynalazł wydajną diodę emitującą niebieskie światło (diody LED emitujące światło czerwone i zielone znane były wcześniej), za co w 2014 r., wspólnie z Isamu Akasakim i Hiroshi Amano, otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Jest też twórcą opartego o diodę laserową tzw. niebieskiego lasera, który używany jest w systemach optycznego zapisu informacji, np. w urządzeniach Blu-ray i HD DVD.
Prof. Nakamura już wcześniej za swoje prace był wielokrotnie nagradzany, m.in.: Carl Zeiss Research Award (2000), Takeda Award (2002), Nagrodą im. prof. Jana Czochralskiego, przyznaną przez European Materials Research Society (2007), Nagrodą Harveya (2009). Jest autorem lub współautorem ponad 500 artykułów naukowych, posiada ponad 200 patentów amerykańskich oraz ponad 300 japońskich.
Autor: Bartosz Solarewicz, Opublikowano: 10.03.2020