Dolnośląski Festiwal Nauki 2019 w ŁUKASIEWICZ – PORT
ŁUKASIEWICZ – PORT zaprasza pasjonatów nauki do odwiedzenia swoich laboratoriów w sobotę 21 września w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki 2019. Pracownicy przygotowali dla zainteresowanych kilka warsztatów z różnych dziedzin nauki. Zapisy ruszają 1 września pod adresem komunikacja@port.org.pl.
To już 22. edycja Dolnośląskiego Festiwalu Nauki i kolejna, w którą angażuje się nasz instytut. Wszystkie poniższe wydarzenia odbędą się w budynkach instytutu Sieć Badawcza Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii na wrocławskich Praczach Odrzańskich, ul. Stabłowicka 147.
Program DFN 2019 w ŁUKASIEWICZ – PORT
Tytuł: Świecąca chemia (w panelu tematycznym: Niezwykły świat chemii; grupa tematyczna: Radość eksperymentowania)
Forma: warsztat
Miejsce: Laboratorium Materiałów Luminescencyjnych, bud. 3, lab. 3.05
Czas: 21.09.2019 r., godz. 13.15-14.00, godz. 14.15-15.00
2 grupy do 10 osób, czas do 45 minut
Prowadzący: Marcin Skoreński
Opis: Świetliki (ang. Glow stick, Lightstick) stanowią dobry przykład połączenia dobrej zabawy z nauką. Chociaż zasada funkcjonowania tych urządzeń może wydawać się prosta, łączy w sobie wiele zagadnień z pogranicza chemii oraz fizyki, takich jak reakcje redoks, chemia kwantową czy termodynamika. Podczas zajęć, uczestnicy przeprowadzą syntezę wszystkich niezbędnych komponentów do zbudowania tak zwanych glowing sticks oraz wypróbują ich działanie. W trakcie trwania zajęć zostaną wyjaśnione zachodzące procesy podczas przeprowadzanych eksperymentów.
Tytuł: Co tkwi w inteligentnych szybach? (w panelu tematycznym: Technika i technologia; grupa tematyczna: Technika w Twoim domu)
Forma: pokaz, warsztat
Miejsce: Laboratorium Spektroskopii Optycznej, bud. 3, pom. 3.19
Czas: 21.09.2019 r., godz. 14.00-14.45, godz. 15.00-15.45
2 grupy do 6 osób, czas 45 minut
Prowadzący: Maciej Czajkowski
Opis: Jak bardzo inteligentne mogą być szyby ? Czy są zrobione ze szkła? Czy takie żyją same własnym życiem, czy może mamy na nie jakiś wpływ? Do czego mogą służyć ? Jak wyglądają pod mikroskopem ? Czy mogą działać jak siatka dyfrakcyjna? Czy płyn do mycia może służyć tylko do czyszczenia szkła? Na spotkaniu postaramy się odpowiedzieć na te pytania. Spotkanie będzie prowadzone w formie pokazu z elementami warsztatu, który ma na celu popularyzację wiedzy o różnorodności technik oraz materiałów używanych w inteligentnych szybach.
Tytuł: Nanoszenie warstw przewodzących do zastosowań w elektronice drukowanej i ogniwach słonecznych (w panelu tematycznym: Technika i technologia; grupa tematyczna: Labirynty techniki)
Forma: laboratorium
Miejsce: Laboratorium Elektroniki Drukowanej i Ogniw Słonecznych, bud. 3, pom. 3.30/3.31
Czas: 21.09.2019 r., godz. 12.00-12.45, godz. 13.00-13.45, godz. 14.00-14.45, godz. 15.00-15.45
Prowadzący: Marcin Palewicz
4 grupy do 10 osób, czas 45 min
Opis: W ramach pokazów w Laboratorium Elektroniki Drukowanej i Ogniw Słonecznych omówione zostaną techniki nanoszenia warstw przewodzących metodami próżniowymi i druku cyfrowego. Zaprezentowane zostanie działanie drukarki cyfrowej i urządzenia próżniowego. Przeprowadzone zostaną naniesienia warstw przewodzących na podłoża stałe i elastyczne.
Tytuł: Mikroskopia konfokalna i obrazowanie układu odpornościowego w „akcji” (w panelu tematycznym: Medycyna i zdrowie; grupa tematyczna: W kręgu immunologii)
Forma: wykład
Miejsce: bud. 1, sala konferencyjna
Czas: 21.09.2019 r., godz. 11.00-12.30
1 grupa do 100 osób, czas 1,5 h
Prowadzący: dr Grzegorz Chodaczek
Opis: Mikroskopia konfokalna jest to technika obrazowania pozwalająca na rejestrację sygnału fluorescencyjnego z wybranej warstwy preparatu w celu stworzenia trójwymiarowych rekonstrukcji graficznych obrazowanych obiektów w wysokiej rozdzielczości. W badaniach układu immunologicznego ten rodzaj mikroskopii wykorzystuje się m.in. do analizy tkanek pod kątem dystrybucji i oddziaływań komórek zaangażowanych w obronę organizmu przed szkodliwymi czynnikami. Podczas wykładu przedstawione będą podstawy mikroskopii konfokalnej oraz przykłady jej zastosowania (np. wizualizacja procesu odpowiedzi immunologicznej w kontekście rozwoju guza nowotworowego).
Tytuł: Praktyczne aspekty mikroskopii konfokalnej (w panelu tematycznym: Medycyna i zdrowie; grupa tematyczna: W kręgu immunologii)
Forma: warsztat
Miejsce: Laboratorium Mikroskopii Konfokalnej
bud. 4, pom. 1.35
21.09.2019 r., godz. 12.45-13.45
1 grupa do 5 osób, czas 1h
Prowadzący: dr Grzegorz Chodaczek
Opis: Mikroskopia konfokalna jest to technika obrazowania pozwalająca na rejestrację sygnału fluorescencyjnego z wybranej warstwy preparatu w celu stworzenia trójwymiarowych rekonstrukcji graficznych obrazowanych obiektów w wysokiej rozdzielczości. W badaniach układu immunologicznego ten rodzaj mikroskopii wykorzystuje się m.in. do analizy tkanek pod kątem dystrybucji i oddziaływań komórek zaangażowanych w obronę organizmu przed szkodliwymi czynnikami. Podczas warsztatu przedstawione będą zasady obsługi mikroskopu konfokalnego oraz przeprowadzone będzie obrazowanie przykładowych preparatów.
Autor: Bartosz Solarewicz, Opublikowano: 30.08.2019